Blog kategorie
Blog chmura tagów

ROPOŻ strona na Facebooku

Odezwij się do nas

Logo ROPOŻ, Hurtowania BHP, PPOŻ

PHU RO-POŻ Marzena Rosińska

14-100 Ostróda, ul Hurtowa 7

od poniedziałku do piątku 7:00-17:00
w soboty 8:00-14:00

Jakie buty do pracy na magazynie?

0

Spis treści:

Jakie buty do pracy na magazynie.

Jak dbać o stopy wykonując obowiązki pracownika magazynowego?

Przede wszystkim należy zadbać o wygodę stóp oraz ich bezpieczeństwo. Stopa ludzka jest organem niezwykle złożonym i wbrew pozorom bardzo delikatnym. Jednocześnie stopy odpowiadają w znacznym stopniu za ogólny stan ludzkiego organizmu, zwłaszcza w kontekście sprawności układu kostnego i licznej grupy mięśni.

Aby zdać sobie z tego sprawę, warto przypomnieć, iż stopa zbudowana jest z:

  • Co najmniej dwudziestu sześciu kości. Jedna czwarta ciała mieści się w stopie;
  • Trzydziestu trzech połączeń stawowych;
  • Co najmniej stu siedmiu ścięgien i więzadeł, wprowadzanych w ruch dzięki wysiłkowi dużej grupy mięśni.

Podstawowym zadaniem stóp jest przemieszczenie ciała na pewną odległość przy zachowaniu odpowiedniej postawy. Dodatkowo na stopach spoczywa ciężar człowieka, zatem są one dostosowane do takiej, a nie innej wagi.

Jaka jest specyfika pracy w magazynie?

Obowiązki magazyniera to przede wszystkim przyjmowanie, składowanie, przechowywanie i wydawanie towarów, wyrobów, części itp. Mimo dużego wysiłku intelektualnego równie istotna jest sprawność fizyczna pozwalająca na ciągłe przemieszczanie się i dźwiganie składowanych produktów.

W tej sytuacji łatwo o konstatację, iż stopy oprócz ciężaru ciała muszą poradzić sobie z dodatkowymi ładunkami. Jest to o tyle istotne, iż to właśnie na stopach spoczywa obowiązek utrzymania równowagi na często śliskiej posadzce. Niewłaściwe ułożenie stopy może spowodować zwichnięcie, a w skrajnych przypadkach nawet złamanie.

Ciekawych informacji dostarczają badania opublikowane na stronie TandfOnline, z których dowiadujemy się o licznych zagrożeniach czyhających na pracowników magazynowych.

Z badań wynika, iż są to pracownicy zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka. Jest to spowodowane między innymi faktem, że mniej niż 25% podnoszeń ciężkich przedmiotów odbywało się przy równomiernym obciążeniu stóp, czego dałoby się uniknąć, stosując obuwie zapewniające odpowiednią podstawę i amortyzację.

Dalsze rozważania pozwalają dojść do wniosku, iż dobre jakościowo buty do pracy w magazynie pełnią funkcję zabezpieczającą oraz profilaktyczną.

Jakie buty do pracy na magazynie?

Powinny być przewiewne (wentylacja skóry), lekkie (odciążenie nóg), przystosowane do podtrzymania kostki, zapobiegające poślizgnięciom i wzmocnione poprzez zastosowanie np. metalowych podnosków chroniących palce przed przygnieceniem.

Powyższe cechy nie przeszkodziły producentom stworzyć atrakcyjnych w formie butów roboczych odznaczających się sportowym i nowoczesnym designem.

Zastosowanie współczesnego obuwia przeznaczonego do pracy w magazynach z powodzeniem można rozszerzyć także na inne branże. Buty znajdą swoje zastosowanie w budownictwie, logistyce, handlu, przemyśle lekkim oraz w niektórych przypadkach w przemyśle ciężkim.

Ich wspólnymi cechami są:

  • Antypoślizgowa podeszwa;
  • Stalowy lub kompozytowy podnosek;
  • Trwałe, lecz zapewniających cyrkulację powietrza materiały;
  • Dostosowanie budowy obuwia do temperatury panującej w pomieszczeniu roboczym (lżejsze obuwie na lato, cieplejsze na zimę).

Wiązania butów pozwalają na wygodniejsze ich nałożenie oraz dostosowanie docisku do kształtu stopy. Na szczególną uwagę zasługują perforowane podeszwy wykonane z poliuretanu. Mają właściwości antypoślizgowe, mieszcząc się tym samym w klasie SRC. Jest to określenie odporności na poślizg na podłożach różnego typu (np. ceramiczne, metalowe, pokryte śliskimi substancjami).

Podnoski wytrzymują uderzenie z energią dochodzącą do 200 dżuli (J).

Parametry ochronne oraz trwałość obuwia do pracy w magazynie powinny być decydującym kryterium wyboru. Niska cena z pewnością odbije się na jakości i wytrzymałości butów, co w efekcie może sprzyjać powstawaniu kontuzji, a także zmniejszeniu wydajności pracy.

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl