Blog kategorie
Blog chmura tagów

ROPOŻ strona na Facebooku

Odezwij się do nas

Logo ROPOŻ, Hurtowania BHP, PPOŻ

PHU RO-POŻ Marzena Rosińska

14-100 Ostróda, ul Hurtowa 7

od poniedziałku do piątku 7:00-17:00
w soboty 8:00-14:00

Odzież robocza a odzież ochronna - czym się różnią?

0

Odzież robocza a odzież ochronna - czym się różnią?

Odzież ochronna i odzież robocza to określenia używane często zamiennie. Czy jednak słusznie? Okazuje się, że są to produkty należące do zupełnie oddzielnych kategorii ubrań bhp. Czym się różnią? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru jednych i drugich? Odpowiadamy!

Odzież robocza a odzież ochronna

Przeznaczenie odzieży roboczej

Odzież robocza to odzież, która ma za zadanie w głównej mierze ochronić osobistą odzież pracownika przed zniszczeniem lub zabrudzeniem substancjami niezagrażającymi zdrowiu. Ubrania robocze stosowane są również w celu osiągnięcia szczególnej czystości procesu produkcyjnego.

Chociaż stroje robocze najczęściej kojarzą się z odzieżą budowlaną, warto wiedzieć, że do tej kategorii zaliczamy także odzież branżową np. dla służby zdrowia, hotelarzy, kosmetologów, magazynierów czy leśników. Oddzielną grupą ubrań zaliczaną do kategorii odzieży roboczej są też ubrania jednorazowe.

Odzież robocza może także pełnić funkcje promocyjne, społeczne i wizerunkowe. Znakowane firmowym logiem stroje robocze są pasywną reklamą dla marki, a dodatkowo pomagają pracownikom lepiej identyfikować się z firmą. Przedsiębiorstwa, które dbają o jednolity wygląd pracujących osób i spójną identyfikację wizualną, są zaś postrzegane jako bardziej solidne i profesjonalne od tych, które nie podejmują takich działań.

Zastosowanie odzieży ochronnej

Odzież ochronna służy ochronie zdrowia i życia człowieka przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru wykonywanej przez niego pracy. Szczególne niebezpieczeństwo związane jest z aktywnością w ekstremalnych temperaturach, w kontakcie z prądem, ogniem, substancjami chemicznymi i biologicznymi oraz przy słabej widoczności. Odzież ochronna ma za zadanie nie tylko zminimalizować niebezpieczeństwo zranienia ciała czy przeniknięcia do organizmu szkodliwych czynników. W sytuacji nieszczęśliwego wypadku nie może stwarzać dodatkowego zagrożenia np. poprzez topienie się materiału, z którego jest wykonana. Z tego powodu odzież ochronna, w przeciwieństwie do roboczej odzieży bhp, podlega obowiązkowej certyfikacji potwierdzającej spełnienie wymaganych przepisami norm.

Należy mieć świadomość, że odzież ochronna to nie tylko ubrania, ale też akcesoria. Zaliczamy do nich:

Odzież robocza a odzież ochronna

Podstawowe różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Główną rolą odzieży roboczej jest zastąpienie w pracy ubrania codziennego, by ustrzec je przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. Jej status nie jest uregulowany prawnie, co oznacza, że tak naprawdę każde ubranie może być określane mianem roboczego. Odzież ochronna zaś podlega regulacjom prawnym i normom ściśle określającym dostosowanie do wykonywanej pracy. Jej zadaniem jest ochrona zdrowia i życia pracownika przed szkodliwymi warunkami. Odzież ochronna ogranicza też wystąpienie trwałego uszczerbku na zdrowiu w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej.

Ponieważ głównym przeznaczeniem odzieży roboczej jest zabezpieczenie przed zabrudzeniem, a nie ochrona życia, podczas wyboru możemy kierować się innymi kryteriami niż przy kupnie odzieży ochronnej. Robocze ubrania powinny łatwo się prać i być trwałe, jednak mamy szerokie pole manewru, jeśli chodzi o ich wzornictwo czy wykorzystane materiały. Wybierając odzież ochronną musimy natomiast kierować się przepisami BHP - ubrania powinny zapewniać wymagany prawem rodzaj i poziom ochrony. Ich wygląd i wykorzystane do produkcji materiały są ściśle powiązane z ochronnymi właściwościami, jakie posiadają i często nie podlegają możliwości wyboru.

Jakie normy powinna spełniać odzież ochronna?

Odzież ochronna powinna spełniać wymogi Polskich Norm, które jasno określają m.in. podstawowe właściwości użytkowe materiałów, poszczególne wymiary, sposób i zasady konfekcjonowania oraz wygląd. Normą określającą ogólne wymagania dla odzieży ochronnej jest EN ISO 13688. Norma ta może być jednak stosowana wyłącznie w połączeniu z bardziej szczegółowymi wymaganiami, które uzależnione są od konkretnego przeznaczenia odzieży ochronnej.

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl