Blog kategorie
Blog chmura tagów

ROPOŻ strona na Facebooku

Odezwij się do nas

Logo ROPOŻ, Hurtowania BHP, PPOŻ

PHU RO-POŻ Marzena Rosińska

14-100 Ostróda, ul Hurtowa 7

od poniedziałku do piątku 7:00-17:00
w soboty 8:00-14:00

Co ile przysługuje odzież robocza? Podpowiadamy

0

Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczać lub zastępować odzież własną pracownika podczas wykonywania obowiązków na stanowisku pracy. Jednak jak wszystko, tak i ten element wyposażenia roboczego z biegiem czasu zaczyna się niszczyć, przez co w pewnym momencie wymaga wymiany. Czy częstotliwość, z jaką pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom odzież roboczą, jest unormowana przepisami? Co ile przysługuje odzież robocza, a kiedy możemy liczyć na ekwiwalent? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości!

Co ile przysługuje odzież robocza? Podpowiadamy


Co ile należy się odzież robocza?

Okres używalności odzieży roboczej nie jest określony powszechnie obowiązującymi przepisami. Regulacje BHP nie mówią wprost, co ile przysługuje pracownikowi odzież robocza. To indywidualne ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikami (lub ich przedstawicielami) definiują częstotliwość wymiany ubrań przeznaczonych do użytkowania na stanowisku pracy. Zatem odpowiedź na pytanie, jak często przysługuje odzież robocza, znajdziemy np. w regulaminie obowiązującym w danym zakładzie.

W tego typu dokumentach powinny zostać określone przede wszystkim rodzaj przysługującej odzieży i obuwia. Ważną informacją jest również okres używalności odzieży roboczej, który zależy w głównej mierze od jej rodzaju, materiału, z jakiego została wykonana (więc też jej trwałości), a także od charakteru wykonywanych prac. Odzież robotnika budowlanego będzie miała zatem inny czas użytkowania niż na przykład odzież montera pracującego na terenie zakładu. Bezpośredni wpływ na okres używalności odzieży roboczej będą miały również wykorzystywane na stanowisku pracy maszyny, urządzenia oraz technologie. Te wpływają bowiem na to, jak często i intensywnie brudzą się ubrania oraz jak wysokie jest ryzyko ich uszkodzenia.

Kiedy pracownikowi przysługuje odzież robocza?

Komu przysługuje odzież robocza i w jakiej sytuacji? Tutaj ogólnie obowiązujące przepisy mówią nam już nieco więcej. Zgodnie z ustawą Kodeks pracy, zapewnienie pracownikom odzieży roboczej stanowi obowiązek pracodawcy – jednak nie zawsze, a w ustalonych sytuacjach. Odzież roboczą powinniśmy otrzymać, jeśli:

  • nasza odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu podczas wykonywania obowiązków na stanowisku pracy,
  • takie są wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy na zajmowanym przez nas stanowisku pracy.

Warto przy tym pamiętać, że odzież robocza zostaje przyznana pracownikowi nieodpłatnie i stanowi niezmiennie własność pracodawcy. Pracownik ma obowiązek dbać o tego typu powierzone mu wyposażenie, a w przypadku umyślnego zniszczenia lub zgubienia odzieży, ponosi za nią odpowiedzialność materialną. Ponadto w przypadku rozwiązania umowy i ustania stosunku pracy, pracownik powinien zwrócić przydzieloną mu odzież roboczą.

Kiedy pracownikowi przysługuje odzież robocza?

Kiedy należy się ekwiwalent za odzież roboczą?

Pracownik może wykonywać powierzone mu zadania we własnych ubraniach, o ile takie rozwiązanie aprobuje pracodawca i jednocześnie:

  • pracownik wyraża na nie zgodę,
  • na danym stanowisku jest ono dopuszczalne.

W takiej sytuacji jednak nasze ubrania muszą spełniać wymogi przepisów BHP – nie ma zatem pełnej dowolności w doborze garderoby. Co więcej, okres użytkowania odzieży własnej będzie taki sam, jak ten ustalony dla odzieży roboczej w wewnętrznych regulacjach zakładu pracy.

Kodeks pracy jasno wskazuje, że "pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z paragrafem 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny". Ile dokładnie wynosi ekwiwalent? Przepisy nie udzielą nam w tym przypadku konkretnej odpowiedzi. To wewnętrzne zapisy zakładu pracy i ustalenia zawarte pomiędzy pracodawcą i pracownikami określają, ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą. W uproszczeniu, użytkując na stanowisku pracy własne ubrania, powinniśmy otrzymać zwrot środków pieniężnych w wysokości aktualnej ceny zakupu nowych ubrań roboczych. Również częstotliwość wypłacania ekwiwalentu nie jest określona przepisami BHP – w tym zakresie ponownie musimy zajrzeć do wewnętrznych ustaleń naszej firmy.

Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej?

Odzież robocza powinna być regularnie prana i konserwowana, a w razie konieczności także naprawiana, odpylana lub odkażana. Czynności te są obowiązkiem pracodawcy, który jednak może zostać przeniesiony na pracownika. W takim jednak przypadku za pranie odzieży roboczej pracownikowi należy się ekwiwalent. I tutaj chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że w przypadku ekwiwalentu za pranie też zostaniemy odesłani do wewnętrznych, indywidualnych ustaleń, jakie zostały zawarte w regulaminie zakładu pracy. Standardowo wysokość ekwiwalentu powinna pokryć koszt prania ubrań w pralni, a dokumentem potwierdzającym fakt konserwacji ubrań roboczych może być np. paragon.

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl